Rękawiczki ochronne nitrylowe

To, czy dojdzie do reakcji uczuleniowej na lateks, zależy między innymi od tego, jak często dana osoba ma kontakt z tym tworzywem. Wniosek jest prosty: personel medyczny korzystający z rękawic lateksowych rutynowo - jest grupą ryzyka. Ponadto, gdy mówimy o czynnikach mogących negatywnie wpływać na skórę dłoni osób zatrudnionych w służbie zdrowia, częsta dezynfekcja rąk wiąże się z osłabieniem ochronnej flory bakteryjnej dłoni. Uczulenie na lateks to problem, który może dotknąć nie tylko bezpośrednich użytkowników rękawiczek, ale także pacjentów.

Jeżeli testy na alergię wywoływaną przez lateks, przeprowadzone przez alergologa, dadzą wynik pozytywny, dany pracownik może oficjalnie ubiegać się o zmianę rękawiczek.

Rozwiązaniem tego problemu mogą być rękawiczki ochronne, ale nitrylowe. Nitryl wykazuje nieco mniejszą elastyczność niż lateks, lecz jest tworzywem bardziej wytrzymałym i odpornym na praktycznie każdy rodzaj chemii. Materiał, z jakiego są wykonane rękawice nitrylowe, nosi nazwę kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. Jest to syntetyczne tworzywo. Zaletą korzystania z takich rękawic jest większe czucie w palcach, niż w przypadku lateksu, co zapewniło im zainteresowanie chirurgów oraz stomatologów.

Krakowska firma Safemed to wiodący producent rozmaitych akcesoriów, przeznaczonych dla osób, pracujących w medycynie, w tym rękawiczek nitrylowych. Rękawiczki ochronne, wykonane z nitrylu mogą być także stosowane w innych, niż medyczna, branżach: w przemyśle spożywczym, chemicznym czy farmaceutycznym lub w weterynarii.


SAFEMED Sp. z o. o. Sp. k.
Wielicka 181 A/22
30-663 Kraków
tel. 681-42-52

Zobacz także: